define('DISALLOW_FILE_EDIT', true); define('DISALLOW_FILE_MODS', true); Fireworks » İbrahim YILDIRIM

Fireworks çalışma alanı

Adobe® Fireworks® uygulamasında ilk defa belge açtığınızda, çalışma alanında Araçlar paneli, Özellik denetçisi, menüler ve diğer paneller vardır. Ekranın solundaki Araçlar panelinde, bitmap, vektör ve web aracı gruplarını içeren etiketli kategoriler bulunur. Özellik denetçisi varsayılan değer olarak, belgenin alt tarafı boyunca görüntülenir ve ilk başta belge özelliklerini görüntüler. Daha sonra, belgede çalışırken yeni seçtiğiniz bir aracın veya seçtiğiniz nesnenin özelliklerini görüntüler. Paneller, ilk başta grup olarak ekranın sağ tarafı boyunca sabitlenir. Belge penceresi programın ortasında görüntülenir.

ws_halo-work_environ_popup

Başlangıç sayfası

Bir belge açmadan Fireworks uygulamasını başlatırsanız, çalışma ortamında Fireworks Başlangıç sayfası görüntülenir. Başlangıç sayfası, Fireworks eğitimlerine, son kullanılan dosyalara ve bazı Fireworks özelliklerine yeni olanaklar ekleyebileceğiniz Fireworks Exchange uygulamasına hızlı şekilde erişmenizi sağlar. Başlangıç sayfasını devre dışı bırakmak için Başlangıç sayfası açıldığında Bir Daha Gösterme’yi tıklatın.

Fireworks panelleri hakkında

Paneller, seçilen bir nesnenin boyutlarını veya belgenin öğelerini düzenlemenize yardım eden, yüzen kontrollerdir. Paneller durumlar, katmanlar, semboller, renk örnekleri ve daha fazlası üzerinde çalışmanızı sağlar. Her panel sürüklenebilme özelliğine sahiptir, böylece özel düzenlemelerde panelleri gruplayabilirsiniz.

En İyileştir paneli
Bir dosyanın boyutu ve türünü kontrol eden ayarları yönetmenize ve dosyanın veya kaydırıcının renk paletiyle çalışmanıza olanak sağlar.
Katmanlar paneli
Bir belgenin yapısını düzenler ve katmanları oluşturmak, silmek ve işlemek için seçenekler içerir.
Ortak Kitaplık paneli
Sembolleri içeren Ortak Kitaplık klasörünün içeriğini görüntüler. Bu sembollerin örneklerini Belge Kitaplığı panelinden belgenize kolayca sürükleyebilirsiniz.
Sayfalar paneli
Geçerli dosyadaki sayfaları görüntüler ve sayfaları denetlemek için seçenekler içerir.
Durumlar paneli
Geçerli dosyadaki durumları görüntüler ve animasyonlar oluşturmak için seçenekler içerir.
Geçmiş paneli
En son kullandığınız komutları görüntüler, böylece komutları hızlıca geri alabilir ve yineleyebilirsiniz. Ayrıca, birden çok eylem seçebilir ve bunları komutlar olarak kaydedip yeniden kullanabilirsiniz.
Otomatik Şekiller paneli
Araçlar panelinde görüntülenmeyen Otomatik Şekiller’i içerir.
Stiller paneli
Nesne özellikleri kombinasyonlarını saklayıp yeniden kullanmanızı veya bir stok stili seçmenizi sağlar.
Belge Kitaplığı paneli
Mevcut Fireworks belgesindeki varolan grafik sembolleri, düğme sembolleri ve animasyon sembollerini içerir. Bu sembollerin örneklerini Belge Kitaplığı panelinden belgenize kolayca sürükleyebilirsiniz. Sadece sembolü değiştirerek bütün örneklerde genel değişiklikler yapabilirsiniz.
URL paneli
Sık kullanılan URL’leri içeren kitaplıklar oluşturmanızı sağlar.
Renk Karıştırıcısı paneli
Geçerli belgenin renk paletine eklemek üzere yeni renkler oluşturmanıza ve onları seçilen nesnelere uygulamanıza olanak sağlar.
Renk Örnekleri paneli
Geçerli belgenin renk paletini yönetir.
Bilgi paneli
Seçilen nesnenin boyutları ve tuval üzerinde hareket ettirdiğiniz işaretçinin tam koordinatları hakkında bilgi sağlar.
Davranışlar paneli
Fare hareketine karşılık olarak etkin noktaların ve dilimlerin ne yapacağını belirleyen davranışları yönetir.
Bul paneli
Metin, URL’ler, fontlar ve bir belgedeki veya çoklu belgelerdeki renkler gibi öğeleri aramanızı ve değiştirmenizi sağlar.
Hizala paneli
Nesneleri tuval üzerinde dağıtmak ve hizalamak için kontroller içerir.
Otomatik Şekil Özellikleri paneli
Belgenize aktardığınız Otomatik Şekil’in özelliklerini değiştirmenize olanak sağlar.
Renk Paleti paneli (Pencere > Diğerleri)
Renk paletleri oluşturmak ve takas etmek, özel ACT renk örneklerini dışa aktarmak, çok çeşitli renk şemalarını keşfetmek ve renk seçmek için ortak kullanılan kontrollere ulaşmanızı sağlar.
Görüntü Düzenleme (Pencere > Diğerleri)
Bitmap düzenlemek için kullanılan ortak araçları ve seçenekleri tek panel içinde düzenler..
Yol paneli (Pencere > Diğerleri)
Yollarla ilgili birçok komuta hızlı erişim sağlar.
Özel Karakterler (Pencere > Diğerleri)
Metin bloklarında kullanılabilecek özel karakterleri görüntüler.
Sembol Özellikleri
Grafik sembollerinin özelleştirilebilir özelliklerini yönetir.

Çalışma Alanı’na genel bakış

Belgelerinizi ve dosyalarınızı paneller, çubuklar ve pencereler gibi çeşitli öğeleri kullanarak oluşturur ve değiştirirsiniz. Bu öğelerin herhangi bir düzenleme şekli çalışma alanı olarak adlandırılır. Adobe®Creative Suite® 5’teki farklı uygulamalara ait çalışma alanları aynı görünümü paylaşır; böylece uygulamalar arasında kolayca hareket edebilirsiniz. Birçok hazır ayarlı çalışma alanından seçerek ya da kendinize ait bir çalışma alanı oluşturarak her uygulamayı kendi çalışma biçiminize de uyarlayabilirsiniz.

Varsayılan çalışma alanı mizanpajı her üründe değişse de tümünde öğeleri çoğunlukla aynı şekilde işlersiniz.

swa_workarea_popup

Varsayılan Illustrator çalışma alanı
A.
Sekmeli Belge pencereleri
B.
Uygulama çubuğu
C.
Çalışma alanı değiştiricisi
D.
Panel başlık çubuğu
E.
Kontrol paneli
F.
Araçlar paneli
G.
Simgelere Daralt düğmesi
H.
Dikey sabitleme alanındaki dört panel grubu
 • Üstte bulunan Uygulama çubuğunda çalışma alanı anahtarı, menüler (yalnızca Windows) ve diğer uygulama kontrolleri bulunur. Bazı ürünlerle ilgili Mac’de Pencere menüsünü kullanarak bunu gösterebilir ya da gizleyebilirsiniz.
 • Araçlar panelinde görüntü, resim, sayfa öğesi vb. oluşturulması ve düzenlenmesi için araçlar vardır. İlgili araçlar gruplanır.
 • Kontrol panelinde o anda seçili araçların seçenekleri görüntülenir. Illustrator’daki Kontrol panelinde o anda seçili nesnenin seçenekleri görüntülenir. (Adobe Photoshop® uygulamasında bu, Seçenekler çubuğu olarak bilinir. Adobe Flash®, Adobe Dreamweaver® ve Adobe Fireworks® uygulamalarında bu, Özellik Denetçisi olarak bilinir ve o anda seçilmiş olan öğenin özelliklerini içerir.)
 • Belge penceresinde üzerinde çalıştığınız dosya görüntülenir. Belge penceresi sekmeli olabilir; bazı durumlarda gruplandırılmış ve sabitlenmiştir.
 • Paneller çalışmanızı izlemenize ve değiştirmenize yardımcı olur. Flash uygulamasındaki Zaman Çizelgesi, Illustrator’daki Fırça paneli, Photoshop® uygulamasındaki Katmanlar ve Dreamweaver’daki CSS Stilleri bunlara örnektir. Paneller gruplanabilir, yığınlanabilir ya da sabitlenebilir.
 • Uygulama çerçevesi, tüm çalışma alanı öğelerini tek, birleştirilmiş bir pencerede gruplar; böylece uygulamaya tek birimmiş gibi davranabilirsiniz. Uygulama çerçevesini veya öğelerini taşıdığınızda ya da yeniden boyutlandırdığınızda içindeki tüm öğeler birbirlerini yanıtlar; bu nedenle çakışmazlar. Uygulamaları değiştirdiğinizde ya da yanlışlıkla uygulama dışını tıklattığınızda paneller kaybolmaz. İki veya daha fazla uygulamayla çalışıyorsanız uygulamaları ekranda yan yana yerleştirebilir ya da farklı monitörlere yayabilirsiniz.Mac kullanıyorsanız ve geleneksel, serbest form kullanıcı arabirimini tercih ediyorsanız, Uygulama çerçevesini kapatabilirsiniz. Örneğin Adobe Illustrator® uygulamasında açıp kapatmak için Pencere > Uygulama Çerçevesi’ni seçin. (Flash’ta Uygulama çerçevesi, Mac için her zaman açıktır ve Mac için olan Dreamweaver bir Uygulama çerçevesi kullanmaz.)

Tüm panelleri gizleme veya gösterme

 • (Illustrator, Adobe InCopy®, Adobe InDesign®, Photoshop, Fireworks) Araçlar paneli ve Kontrol paneli de dahil olmak üzere tüm panelleri gizlemek ya da göstermek için Sekme tuşuna basın.
 • (Illustrator, InCopy, InDesign, Photoshop) Araçlar paneli ve Kontrol paneli dışında tüm panelleri gizlemek ya da göstermek için Shift tuşunu basılı tutarak Sekme tuşuna basın.
  tip_helpArabirim tercihlerinde Gizli Panelleri Otomatik Göster seçiliyse gizli panelleri geçici olarak gösterebilirsiniz. Illustrator’da her zaman açıktır. İşaretçiyi uygulama penceresinin kenarında (Windows®) ya da monitörün kenarında (Mac OS®) hareket ettirin ve görüntülenen şeritte dolaştırın.
 • (Flash, Dreamweaver, Fireworks) Tüm panelleri gizlemek ya da göstermek için F4 tuşuna basın.

Panel seçeneklerini görüntüleme

 Panelin sağ üst köşesindeki panel menüsü simgesini tıklatın.

tip_helpPanel simge durumuna küçültülmüş olduğunda bile panel menüsünü açabilirsiniz.
tip_helpPhotoshop’ta panellerdeki ve araç ipuçlarındaki metnin boyutunu değiştirebilirsiniz. Arabirim tercihlerinde Arabirim Font Boyutu menüsünden boyut seçin.

(Illustrator) Panel parlaklığını ayarlama

  Kullanıcı Arabirimi tercihlerinde Parlaklık kaydırıcısını hareket ettirin. Bu kontrol, Kontrol paneli de dahil olmak üzere tüm panelleri etkiler.

Araçlar panelini yeniden yapılandırma

Araçlar panelinde araçları tek bir sütunda ya da iki sütun halinde yan yana görüntüleyebilirsiniz. (Bu özellik Fireworks ve Flash’taki Araçlar panelinde bulunmaz.)

tip_helpInDesign ve InCopy’de de, Arabirim tercihlerindeki bir seçeneği ayarlayarak tek sütunlu görünümden çift sütunlu (veya tek satırlı) görünüme geçebilirsiniz.

  Araçlar panelinin üstündeki çift oku tıklatın.

Pencereleri ve panelleri yönetme

Belge penceresini ve panelleri taşıyarak ve işleyerek özel çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Çalışma alanlarını kaydedebilir, bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Fireworks’te, özel çalışma alanlarının yeniden adlandırılması beklenmeyen davranışa yol açabilir.

Not: Aşağıdaki örneklerde gösterim amacıyla Photoshop kullanılmıştır. Çalışma alanı tüm ürünlerde aynı şekilde hareket eder.

Belge pencerelerini yeniden düzenleme, sabitleme ve kaydırma

Birden fazla dosya açtığınızda Belge pencereleri sekmeli olur.

 • Sekmeli olan Belge pencerelerinin sırasını yeniden yerleştirmek için pencerenin sekmesini grupta yeni bir konuma sürükleyin.
 • Belge penceresini bir pencere grubundan ayırmak (kaydırmak veya sekmeyle dışına çıkmak) için pencereye ait sekmeyi grubun dışına sürükleyin.
  Not: Photoshop uygulamasında ayrıca, tek bir Belge penceresini kaydırmak için Pencere > Düzenle > Pencerede Kaydır’ı veya tüm Belge pencerelerini aynı anda kaydırmak için Pencere > Düzenle > Tümünü Pencerelerde Kaydır’ı seçebilirsiniz. Daha fazla bilgi için kb405298 adresindeki teknik nota bakın.
  Not: Dreamweaver Belge pencerelerinin sabitlenmesini ve ayrılmasını desteklemez. Kayan pencereler (Windows) oluşturmak için Belge penceresinin Simge Durumuna Küçült düğmesini kullanın veya yan yana Belge pencereleri oluşturmak için Pencere > Dikey Olarak Döşe seçeneğini belirleyin. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için Dreamweaver Yardımı’nda “Dikey Olarak Döşe” metnini aratın. İş akışı Macintosh kullanıcıları için biraz farklılık gösterir.
 • Belge penceresini ayrı bir Belge penceresi grubuna sabitlemek için pencereyi grubun içine sürükleyin.
 • Yığılı ya da döşeli belge grupları oluşturmak için pencereyi başka bir pencerenin alt, üst veya yan kenarları boyunca bırakma bölgelerinden birine sürükleyin. Uygulama çubuğundaki Mizanpaj düğmesini kullanarak da grup için mizanpaj seçebilirsiniz.
  Not: Bazı ürünler bu işlevleri desteklemez. Ancak, belgenizin mizanpajını oluşturmanıza yardımcı olmak amacıyla ürününüzde, Pencere menüsünde Basamakla ve Döşe komutları olabilir.
 • Seçimi sürüklerken sekmeli grupta başka bir belgeye geçmek için bir an için seçimi belgenin sekmesi üzerinde tutun.
  Not: Bazı ürünler bu işlevleri desteklemez.

Panelleri sabitleme ve çıkartma

Sabitleme alanı panellerin ya da panel gruplarının genellikle dikey konumda birlikte görüntülendiği alandır. Panelleri sabitleme alanının içine ve dışına taşıyarak sabitleyebilir ve çıkartabilirsiniz.

 • Bir paneli sabitlemek için sekmesinden sabitleme alanındaki diğer panellerin üstüne, altına ya da ortasına sürükleyin.
 • Bir panel grubunu sabitlemek için başlık çubuğundan (sekmelerin üstündeki düz renkli boş çubuk) sabitleme alanına sürükleyin.
 • Paneli ya da panel grubunu kaldırmak için sekmesinden ya da başlık çubuğundan sabitleme alanının dışına sürükleyin. Başka bir sabitleme alanına sürükleyebilir ya da yüzer durumda bırakabilirsiniz.

swa_drag_new_dock

Mavi renkli dikey vurguyla belirtilen yeni sabitleme alanına sürüklenmekte olan Gezgin paneli

swa_own_dock_popup

Gezgin paneli kendi sabitleme alanında
Panellerin yuvadaki tüm boş alanları doldurmasını engelleyebilirsiniz. Yuvanın alt kenarını yukarı doğru sürükleyin; böylece artık çalışma alanının kenarına ulaşamayacaktır.

Panelleri taşıma

Panelleri taşırken paneli götürebileceğiniz alanlar olan maviyle vurgulanmış bırakma bölgelerigörürsünüz. Örneğin bir paneli başka bir panelin üstündeki ya da altındaki dar mavi bırakma bölgesine sürükleyerek paneli yukarı ya da aşağı taşıyabilirsiniz. Bırakma bölgesi olmayan bir alana taşırsanız panel çalışma alanında yüzer duruma gelir.

Not: Farenin konumu (panelin konumundansa) bırakma bölgesini etkinleştirir. Bu nedenle, bırakma bölgesini göremezseniz, fareyi bırakma bölgesinin olması gerektiği yere sürükleyin.
 • Paneli taşımak için sekmesinden sürükleyin.
 • Bir panel grubunu taşımak için başlık çubuğunu sürükleyin.

fireworks

Dar bir mavi bırakma bölgesi Renk panelinin Katmanlar panel grubunun üstünde tek başına sabitleneceğini belirtir.
A.
Başlık çubuğu
B.
Sekme
C.
Bırakma bölgesi
tip_helpSabitlenmesini önlemek için paneli taşırken Ctrl (Windows) ya da Command (Mac OS) tuşuna basın. İşlemi iptal etmek için panel taşırken Esc tuşuna basın.

Panel ekleme ve kaldırma

Sabitleme alanındaki tüm panelleri kaldırırsanız sabitleme alanı kaybolur. Bırakma bölgesi görüntülenene kadar panelleri çalışma alanının sağ kenarına taşıyarak yuva oluşturabilirsiniz.

 • Panel kaldırmak için sekmesini sağ tıklatıp (Windows) veya Control tuşu basılı olarak tıklatıp (Mac) Kapat’ı seçin ve Pencere menüsünden seçimini kaldırın.
 • Panel eklemek için Pencere menüsünden seçin ve istediğiniz yere sabitleyin.

Panel gruplarında değişiklik yapma

 • Paneli bir grubun içine taşımak için panelin sekmesini gruptaki vurgulu bırakma bölgesine sürükleyin.

  swa_panel_group

  Panel grubuna panel ekleme
 • Gruptaki panelleri yeniden düzenlemek için panelin sekmesini grupta yeni bir konuma sürükleyin.
 • Paneli yüzer yapmak için gruptan kaldırma üzere paneli sekmesinden grubun dışına sürükleyin.
 • Grup taşımak için başlık çubuğunu sürükleyin (sekmelerin altındaki alan).

Yüzen panelleri yığınlama

Paneli yuva dışına, bırakma bölgesi dışında bir yere sürüklediğinizde panel serbestçe yüzer. Yüzen panel çalışma alanında istediğiniz yere koymanızı sağlar. Yüzen panelleri ya da panel gruplarını yığınlayarak, en üstteki başlık çubuğunu sürüklediğinizde bir bütün olarak taşınmalarını sağlayabilirsiniz.

swa_free_floating

Yüzer durumdaki yığınlanmış paneller
 • Yüzen panelleri yığınlamak için paneli sekmesinden başka bir panelin altındaki bırakma bölgesine sürükleyin.
 • Yığınlanma sırasını değiştirmek için paneli sekmesinden yukarı ya da aşağı sürükleyin.
  Not: Sekmeyi başlık çubuğundaki geniş bırakma bölgesinin üzerinde değil, panellerin arasındaki dar bırakma bölgesinin üzerinde bıraktığınızdan emin olun.
 • Paneli ya da panel grubunu yığından kaldırarak tek başına yüzer duruma getirmek için sekmesinden ya da başlık çubuğundan dışarı sürükleyin.

Panelleri yeniden boyutlandırma

 • Paneli, panel gribini, panel yığınını simge durumuna ya da ekran boyutuna getirmek için sekmeyi çift tıklatın. Sekme alanını (sekmenin yanındaki boş alan) çift de tıklatabilirsiniz.
 • Paneli yeniden boyutlandırmak için panelin herhangi bir yanını sürükleyin. Photoshop’taki Renk paneli gibi bazı paneller sürükleyerek yeniden boyutlandırılamaz.

Panel simgelerini daraltma ve genişletme

Çalışma alanındaki karmaşayı azaltmak için panelleri simge olarak daraltabilirsiniz. Bazı durumlarda varsayılan çalışma alanında paneller düğme olarak daraltılmıştır.

swa_panels_collapsed

Simgelere daraltılmış paneller

swa_panels_expanded

Simgelerden genişletilmiş paneller
 • Bir sütundaki tüm panel simgelerini daraltmak ya da genişletmek için sabitleme alanının üstündeki çift oku tıklatın.
 • Tek paneli genişletmek için o paneli tıklatın.
 • Yalnızca simgeleri görmek (etiketleri değil) amacıyla panel simgelerini yeniden boyutlandırmak için metin kaybolana kadar sabitleme alanı genişliğini ayarlayın. Simge metnini yeniden görüntülemek için sabitleme alanını genişletin.
 • Genişletilmiş bir paneli tekrar simge olarak daraltmak için panelin sekmesini veya simgesini tıklatın ya da panelin başlık çubuğundaki çift oku tıklatın.
  tip_helpBazı ürünlerde, Arabirim ya da Kullanıcı Arabirimi seçeneklerinden Simge Panellerini Otomatik Olarak Daralt’ı seçerseniz, genişletilmiş bir panel simgesinden uzakta tıklattığınızda simge otomatik olarak daraltılır.
 • Simge sabitleme alanına yüzen panel ya da panel grubu eklemek için paneli ya da panel grubunu sekmesinden ya da başlık çubuğundan alanın içine sürükleyin. (Simge sabitleme alanına eklendiklerinde paneller otomatik olarak simge olarak daraltılır.)
 • Panel simgesini (veya panel simgesi grubunu) taşımak için simgeyi sürükleyin. Panel simgelerini yukarıya ve aşağıya, sabitleme alanının içine (burada o sabitleme alanının paneli stilinde görünürler) ya da sabitleme alanının dışına (yüzen simgeler olarak görünürler) sürükleyebilirsiniz.

ConnectNow ile çalışma

Adobe® ConnectNow, gerçek zamanlı olarak diğerleriyle web aracılığıyla buluşabileceğiniz ve işbirliği yapabileceğiniz güvenli, kişisel toplantı odası sağlar. ConnectNow ile bilgisayar ekranınızı paylaşır, açıklayıcı not ekler, mesaj gönderir ve bütünleştirilmiş ses kullanarak iletişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca, canlı video yayınlayabilir, dosya paylaşabilir, toplantı notları alabilir ve katılımcı bilgisayarını kontrol edebilirsiniz.

ConnectNow’a doğrudan uygulama arabiriminden erişebilirsiniz.

 1. Dosya > Ekranımı Paylaş’ı seçin.
 2. Adobe CS Live’a Giriş Yap iletişim kutusunda, e-posta adresinizi ve şifrenizi girin ve Giriş Yapöğesini tıklatın. Adobe ID’niz yoksa, Adobe ID Oluştur düğmesini tıklatın.
 3. Ekranınızı paylaşmak için ConnectNow uygulama penceresinin ortasındaki Bilgisayar Ekranımı Paylaş düğmesini tıklatın.

Çalışma alanlarını kaydetme ve değiştirme

Panellerin geçerli boyutunu ve konumunu adlandırılmış bir çalışma alanı olarak kaydederek, o paneli taşısanız ya da kapatsanız da o çalışma alanını geri yükleyebilirsiniz. Uygulama çubuğunda çalışma alanı değiştiricide kaydedilmiş çalışma alanlarına ait adlar görüntülenir.

Özel çalışma alanını kaydetme

 1. Kaydetmek istediğiniz yapılandırmayı içeren çalışma alanıyla aşağıdakilerden birini yapın:
  • (Illustrator) Pencere > Çalışma Alanı > Çalışma Alanını Kaydet’i seçin.
  • (Photoshop, Illustrator, InCopy) Pencere > Çalışma Alanı > Yeni Çalışma Alanı’nı seçin.
  • (Dreamweaver) Pencere > Çalışma Alanı Mizanpajı > Yeni Çalışma Alanı seçeneğini belirleyin.
  • (Flash) Uygulama çubuğunda çalışma alanı değiştiriciden Yeni Çalışma Alanı’nı seçin.
  • (Fireworks) Uygulama çubuğunda çalışma alanı değiştiriciden Geçerli Olanı Kaydet’i seçin.
 2. Çalışma alanı için bir ad yazın.
 3. (Photoshop, InDesign) Yakala altında bir ya da daha fazla seçenek belirleyin:
  Panel Konumları
  Geçerli panel konumlarını kaydeder (Yalnızca InDesign’da).
  Klavye kısayolları
  Geçerli klavye kısayolu kümesini kaydeder (yalnızca Photoshop).
  Menüler veya Menü Özelleştirme
  Geçerli menü kümesini kaydeder.

Çalışma alanlarını görüntüleme ya da değiştirme

 Uygulama çubuğunda çalışma alanı değiştiriciden çalışma alanını seçin.

tip_helpPhotoshop’ta çalışma alanları arasında hızla gezinmek için her çalışma alanına bir klavye kısayolu ekleyebilirsiniz.

Özel çalışma alanını silme

 • Uygulama çubuğunda çalışma alanı değiştiriciden Çalışma Alanlarını Yönet’i seçip Sil’i tıklatın. (Fireworks’te bu seçenek kullanılamaz.)
 • (Photoshop, InDesign, InCopy) Çalışma alanı değiştiriciden Çalışma Alanını Sil öğesini seçin.
 • (Illustrator) Pencere > Çalışma Alanı > Çalışma Alanlarını Yönet’i seçin, çalışma alanını belirleyin ve ardından Sil simgesini tıklatın.
 • (Photoshop, InDesign) Pencere > Çalışma Alanı > Çalışma Alanını Sil öğesini seçin, çalışma alanını belirleyin ve ardından Sil’i tıklatın.

Varsayılan çalışma alanını geri yükleme

 1. Uygulama çubuğunda çalışma alanı değiştiricisinden Varsayılan veya Essentials çalışma alanını seçin. Fireworks içinhttp://www.adobe.com/devnet/fireworks/articles/workspace_manager_panel.html makalesine bakın.
  Not: Dreamweaver’da, Tasarımcı varsayılan çalışma alanıdır.
 2. Fireworks (Windows) için şu klasörleri silin:
  Windows Vista
  \\Kullanıcılar\<kullanıcıadı>\AppData\Roaming\Adobe\Fireworks CS4\
  Windows XP
  \\Documents and Settings\<kullanıcıadı>\Application Data\Adobe\Fireworks CS4
 3. (Photoshop, InDesign, InCopy) Pencere > Çalışma Alanı > [Çalışma Alanı Adı] Sıfırla’yı seçin.

(Photoshop) Kaydedilen bir çalışma alanı düzenlemesini geri yükleme

Photoshop uygulamasında, çalışma alanları otomatik olarak sizin son düzenlediğiniz biçiminde görünür ancak panellerin orijinal, kaydedilmiş düzenlemesini geri yükleyebilirsiniz.

 • Ayrı bir çalışma alanını geri yüklemek için, Pencere > Çalışma Alanı > Çalışma Alanı Adını Sıfırla seçeneğini belirleyin.
 • Photoshop ile birlikte yüklenen tüm çalışma alanlarını geri yüklemek için Arabirim tercihlerinde Varsayılan Çalışma Alanlarını Geri Yükle’yi tıklatın.
tip_helpUygulama çubuğundaki çalışma alanlarının sırasını yeniden düzenlemek için çalışma alanlarını sürükleyin.

Araçlar paneli

Araçlar paneli altı kategori içinde düzenlenir: Seç, Bitmap, Vektör, Web, Renkler ve Görünüm. Bir araç seçtiğinizde, Özellik denetçisi araç seçeneklerini görüntüler.

ws_halo-toolbar

Özellik denetçisindeki araç seçeneklerini görüntüleme

 Seçilen bir araç ile, tuval üzerindeki tüm nesnelerin seçimini kaldırmak için Seç > Seçimi Kaldır’ı seçin.

ws_halo-PI_pentool_popup

Araç grubundan araç seçme

Araçlar panelindeki bir aracın sağ alt köşesindeki küçük üçgen, aracın bir araç grubunun parçası olduğunu belirtir.

ws_halo-select_tool
 1. Araç simgesini tıklatın ve fare düğmesini basılı tutun.
 2. İstediğiniz aracı vurgulamak için işaretçiyi sürükleyin ve fare düğmesini serbest bırakın.
tip_helpGizli bir aracı hızlı seçmek için, istediğiniz araç görüntülenene kadar grubun klavye kısayoluna arka arkaya basın. (Kısayollar, araç adlarının yanında parantez içinde görüntülenir.)

Özellik denetçisi

Özellik denetçisi, geçerli seçim özelliklerini, geçerli araç seçeneklerini veya belge özelliklerini görüntüleyen içeriğe duyarlı bir paneldir. Özellik denetçisi, varsayılan değer olarak, çalışma alanının altına sabitlenmiştir.

Özellik denetçisi yarı yükseklikte açıldığında iki satır özellik gösterir, tam yükseklikte açıldığında ise dört satır özellik gösterir. Ayrıca, Özellik denetçisini çalışma alanında bırakıp tamamen daraltabilirsiniz.

Not: Windows’da, Seçenekler menüsü yalnızca Özellik denetçisi sabitlendiğinde kullanılabilir.

Özellik denetçisini serbest bırakma

 Panel sekmesini çalışma alanının başka bir kısmına sürükleyin.

Özellik denetçisini çalışma alanının alt tarafına sabitleme

 Panel sekmesini ekranın altına sürükleyin.

Özellik denetçisini genişletme veya daraltma

 Aşağıdakilerden birini yapın:

 • Panel sekmesini çift tıklatın.
  ws_halo-PI_rectangle_popup
 • Panelin sol üst köşesindeki oku tıklatın.

Araç çubuklarını görüntüleme ve taşıma (yalnızca Windows)

Araç çubuğunu gösterme ya da gizleme

 Pencere > Araç Çubukları’nı seçin ve aşağıdakilerden birini seçin:
Ana
Araç çubuğunu belge penceresinin üstünde Aç, Kaydet, Yazdır ve Kopyala gibi ortak dosya komutları için düğmelerle birlikte görüntüler.
Değiştir
Araç çubuğunu belge penceresinin altında nesne gruplama, düzenleme, hizalama ve yön komutları için düğmelerle görüntüler.

Araç çubuğunu serbest bırakma

 Araç çubuğunu sabitlendiği konumdan uzağa sürükleyin.

Araç çubuğunu sabitleme (Sadece Windows)

 Araç çubuğunu, yerleşim önizleme dikdörtgeni görüntülenene kadar uygulama penceresinin üstündeki sabitleme alanına sürükleyin.

Kaydetme işlemi sırasında düzenlemeyi kilitleme

Kaydetme işlemi sırasında bir belgeyi düzenlemek Fireworks’ün yanıt vermemesine neden olur. AsynchronousSave, preferences.txt dosyasında true olarak ayarlandığında, Fireworks kaydetme işlemi sonlanana kadar dosyayı kilitler. Ancak, diğer açık Fireworks belgelerinizde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Kaydetme işlemi sırasında güncellenen nesneler AsynchronousSave modunda güncellenmez. Bu gibi nesnelerle çalışırken preferences.txt dosyasında AsynchronousSave=false olarak ayarlayın. Örneğin, AsynchronousSave=True olduğunda, Zaman Damgasını Kaydet otomatik şekli güncellenmez.

Asynchronous seçeneği varsayılan olarak Windows’da true, Mac’de false olarak ayarlıdır.

 1. preferences.txt dosyasını bulun. Windows’da, dosya \\<kullanıcı adı>\Application Data\Adobe\Fireworks CS5\English\Fireworks CS5 Preferences konumunda bulunur. Mac OS’da, dosya \\<kullanıcı adı>\Application Data\Adobe\Fireworks CS5\English\Fireworks CS5 Preferences konumunda bulunur.
 2. Dosyada AsynchronousSave öğesini true olarak ayarlayın.
 3. Dosyayı kaydedin.